ELX200-18SP
ELX200-18SP features high-efficiency Class-D power amps (up to 1200 W) w/ integrated QuickSmartDSP, and delivers up to 132dB SPL utilizing transducers designed & engineered by EV.
Shipping calculated at checkout.
Talk to our experts
Our team of experts is here to support you.
Delivery & Shipping
Financing
Affirm
Break your purchase into easy monthly payments, quick approval and no hidden fees.
Click here for more info.
Equilease
Click here for more info.
Returns & Policy
You can review our terms and conditions here
Description
Features
EV QuickSmart Mobile application
QuickSmartDSP
High-efficiency 1200 W Class-D power amplifier
Delivers up to 130 dB peak SPL utilizing transducers designed and engineered by EV.
EV-patented Signal Synchronized Transducers (SST)
Professional-grade hardware
Specifications
Frequency response (-3 dB):
47 Hz - 105 Hz¹
Frequency range (-10 dB):
40 Hz - 145 Hz¹
Maximum SPL:
132 dB²
Power rating:
1200 W
LF transducer:
EVS-18L 457 mm (18 in)
Low-Pass frequency:
Adjustable 80 Hz, 100 Hz, 120 Hz, 150 Hz
Connectors:
(2) XLR/TRS combo jacks and (2) XLR link outputs
Enclosure:
15 mm plywood with EVCoat
Grille:
18 AWG steel with powdercoat
Color:
Black
Dimensions (H x W x D):
600 mm x 507 mm x 574 mm (23.7 in x 20.0 in x 22.6 in)
Net weight:
29.0 kg (64 lb)
Shipping weight:
33.1 kg (73.0 lb)
Power consumption:
100 - 240 V~, 50 - 60 Hz, 1.8 A³